שביל ישראל

כללי,   מרכז

אודות

על קצה המזלג


שביל ישראל
להורדת מפות שביל ישראל - לחץ כאן

השביל הלאומי, "הטרק של המדינה", "עמוד השדרה ושביל ארצנו", "גולת הכותרת" בסימוני שבילי הארץ ועוד כינויים ושמות תואר נתנו ל"שביל ישראל". ואני אוסיף – שביל השבילים אשר לשבילי ישראל...

ההישג המרשים הוא לא רק בסימונם של כ-  1000 הק"מ שחוצים את המדינה לכל אורכה, אלא עם האפשרות שנתנה למטיילים לחוות חוויה רב חושית המתאפשרת רק בטיול רגלי, כאשר לאורך הציר נחשפים לעיני המטייל תופעות קסומות ויחודיות. תמונות נוף שונים, אתרי תרבות, מורשת קרב, צורות התיישבות ואוכלוסיות שונות, ים, הרים, מים ומדבר. כל אלה ועוד.

 

לסימון שביל ישראל נבחרו הצבעים : כתום, כחול ולבלן המסומנים במדורג כאשר הצבע הכתום בולט – כיוון ההליכה מצביע לכיוון דרום. וכאשר המטייל הולך צפונה הוא יבחין שהצבע הלבן בולט במידרג. יחד עם זאת בקטעים מסוימים בהם הוא חופף שביל שהיה מסומן ושהיה מסלול טיול קודם ל"היווצרותו" של שביל ישראל הצבע שילווה אותנו יהיה צבע השביל ובתדירות נמוכה יותר נראה את סימון שביל ישראל מה שנותן את הביטחון שאנחנו עדיין על ציר שביל ישראל. בסטייה מהציר הזה לקטע חיבור שוב נראה את סימון השביל בתדירות גבוהה יותר.פניות, הצטלבויות ועיקולים. תוספת מיוחדת ואופיינית לשביל הם לוחות המידע הפזורים לאורכו. לוחות המידע מחלקים את הציר למקטעים, בחלקם נמצא מפה סכמטית המתארת את קטע ההליכה מנקודה אחת לשנייה ובחלק אחר של לוחות המידע נמצא מפת טיולים וסימון שבילים בה מודגש בצבע קטע ההליכה. כמו כן נמצא בלוחות אלה אינפורמציה הרלוונטית לקטע המטוייל.

 

בשנים האחרונות אלפים צעדו לכל אורכו של "שביל ישראל" ועשרות אלפים טיילו בקטעים ממנו. זרם המטיילים הולך ומתגבר. וניתן להבחין בסוגי מטיילים שונים. יש מהמטיילים הבוחרים ללכת ברצף – מסלול המתמשך כחודש וחצי. יש הבוחרים לחוות את השביל ב"תשלומים" – הליכה לפי קטעים לאורך תקופה ואתרים, אחרים בוחרים לטעום את טעם השביל עפ"י קטעים נבחרים (נושאים, אתגרים, עונתיים ).

"שביל ישראל"  הפך להיט בקרב נערים ונערות לפני גיוס הרואים במסע טקס התבגרות. חלק מההולכים רואים במסע כטרק הכנה לפני הטרק הגדול שלאחר הגיוס, אחרים מנצלים את השביל לגיבוש משפחתי, יש הרואים בצעידה בשביל משימה לרגל בר/בת מצווה, זוגות החוגגים שנת נישואים וכן יש גם כאלה החוגגים במסע הארוך את יציאתם לפנסיה וכבר נתפסו על השביל צעירים בני 80.

עם הזמן נוצר הווי סביב ההליכה בשביל, יותר מכל שביל בארץ, זכה "שביל ישראל" לאתרי אינטרנט, חלקם חולקים עם הגולש את חוויותיהם האישיים, מפרסמים תמונות ורושמים "סיפורי דרך". אחרים מנדבים טיפים שימושיים לשביליסט החדש ואתרי פורומים מעדכנים שינויים והמלצות לנוחות המטייל.

כך נולדו "מלאכי השביל" – תופעה מיוחדת במינה של אנשים טובים ב"אמצע הדרך" המתפתחת ושואבת אליה עוד ועוד "מלאכים". "מלאכי השביל" – זה הכינוי שניתן לאנשים לאורך השביל המציעים להולכים בו סיוע החל מהטמנת מים במדבר דרך אירוח לקפה, רשות להשתמש בחצר להקמת אוהל ולעיתים אף מתן מקום לינה עם מיטות ומקלחת. חלק גדול מהמלאכים אינם דורשים תמורה ויש כאלה הדורשים תמורה סימלית. בין המלאכים נמצא אנשים פרטיים שמעמידים את ביתם הפרטי ויש כאלה שהעבירו החלטה במסגרת קיבוצים או מושבות לפעול לטובת השביליסטים כולל איבזור החדרים לנוחות ההולכים. בחלק מהמקומות נמצאת מחברת מטיילים בה מעלים על הכתב סיפורי חוויות, מיידע, עצות שימושיות  למטיילים שיבואו אחריהם וכמובן תודות למארחים.

לאורך השביל אתרי לינה רבים במושבים ובקיבוצים רובה יציטו לכם אירוח במחיר אטרקטיבי במיוחד בדגש אם מדובר על ימי אמצע השבוע. הרשימה המלאה של הצימרים תמצאו באתר "צימר". גם אם אתם באמצע ההליכה או בפסק זמן למנוחה תוכלו להיעזר באפליקציה באיפון או באנדרואיד לחיפוש והזמנת צימרים בין אם המדובר בצימרים בצפון , במרכז או בצימרים בדרום.

ניתן לרכוש את "דרכון השביל" ונקודות החתמה לאורך השביל וכן למסיימי השביל תעודה + סיכה המעידה על סיום המסע לאורך "שביל ישראל" -  במשרדי "הוועדה לשבילי ישראל" אשר נמצאים ברחוב הנגב 2 בתל אביב, טלפון: 03-6388719.

 

כתב – מוטי בן שטרית, מנהל הוועדה לשבילי ישראל

עוד פרטים אודות הועדה ושביל ישראל באתר החברה להגנת הטבע

להורדת מפות שביל ישראל - לחץ כאן

 

במתחם ובסביבתו

מלאכי השביל
קראו עוד
לזכרו של אורי דביר
לזכרו של אורי דביר
קראו עוד

חוות דעת

לתשומת לבך: אתר צימר לא מפרסם ביקורות גולשים אלא המלצות בלבד. חוות הדעת נכתבות ע"י הגולשים, ואין אתר צימר לוקח אחריות על תוכנן.

כתיבת חוות דעת על שביל ישראל

חובה למלא את כל השדות

* דירוג הניקיון:
* איכות השירות:
* התאמה האתר למציאות:
* תמורה הולמת למחיר:
* דירוג כולל:

לידיעתך: אנו שומרים על פרטיותך. כתובת הדוא"ל ומספר הטלפון שלך לא יפורסמו באתר. פרסום חוות הדעת יאושר רק לאחר אימות של החברה. לחברה יש את הזכות שלא לפרסם חוות דעת, ו/או לבצע שינויים בעריכה. מסיבות משפטיות, החברה תפרסם המלצות בלבד; ביקורות יועברו לטיפול ישיר של החברה מול המפרסמים.

X סגירה
user
star star star star star
שביל ישראל זה ארץ ישראל
קח תרמיל , קח מקל ובוא איתי ל...כך גם עשינו והחוויה אדירה. החלוקה לקטעים מאוד נוחה. הסיוע והעזרה של המלאכים בדרך מעולה. מסלול חובה לכל אוהבי הארץ.
נתי שילוני, 24/2/2013
user
star star star star star
טיול מעולה
עשינו כמה קטעים ולמרות שלא השלמנו החוויה אדירה. כל הכבוד ליומי ובוני השביל ותודה למלאכים שבדרך. יש לנו ארץ יפה ותושבים חביבים.
nati שילוני, 24/2/2013
גילוי נאות
כל המידע בדף זה (כולל מחירים, מבצעים, תמונות, קופונים וכו') נכתב ומעודכן בידי בעל העסק או מי מטעמו. התמונות בדף הן להמחשה בלבד.

אם נתקלתם בשגיאה או טעות אנא כתבו לנו במייל

אטרקציות באזור

לכל האטרקציות באזור >>

שאלות ותשובות נפוצות על “שביל ישראל”

ניתן להוריד את מפות שביל ישראל ללא תשלום בלינק כפי שמופיע באתר.
השביל עובר בקרבת אזור יו"ש רק בקטע אחד (סמוך לקיבוץ להב), באזור בטוח לגמרי למטיילים.
לא!
כמובן, באפשרותכם לתכנן את המסלול עפ"י יכולת וגילאי הילדים ועפ"י צרכיכם. האחריות היא כולה שלכם. מומלץ לקרוא המלצות בפורומים המתאימים.
"מלאכי השביל" - אלו גורמים פרטיים המסייעים ותומכים במטיילים בהתנדבות מלאה או חלקית באמצעותם ניתן לקבל פרטים אודות נקודות מים ואפשרויות הלינה. פרטים באתר
לא, יש מקטעים שונים בדרגות קושי שונות. אפשר לבחור כל מקטע או את חלקו המתאים לכם.
שביל ישראל פתוח לכל, כל השנה ובכל שעות היממה.

להיות ראשון זה מחייב - צימר הינו אתר הצימרים הותיק והמוביל בישראל!
zimmer.co.il 2001 - 2024 © כל הזכויות שמורות לצימר תיירות בע"מ